هولوگرام ( تمام نگار)

برای یک فرد عامی با اطلاع، هولوگرام یک فیلم یا پلیت عکاسی است که با نور لیزر نوردهی شده و تحت پردازش قرار گرفته است. به گونه ای که وقتی به طرز مناسبی روشن شود یک تصویر سه بعدی ایجاد می کند. به نظر می رسد مردمی که اطلاعات کمتری دارند، تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی می دانند. مسلماً هم در عکاسی و هم در تمام نگاری هر دو از فیلمها و پلیتهای عکاسی استفاده می کنند ولی این تقریباً کل وجه اشتراکی است که این دو دارند. مهمترین فرق بین آنها نحوه ایجاد تصویر است.


قدمت عکاسی به بیش از یک قرن و نیم می رسد در حالی که تمام نگاری به شکلی که ما آنرا می شناسیم، در حدود 4 دهه عمر دارد و عمر اولین تمام نگار کوچکی که ساخته شد در حدود 60 سال است. هولوگرام سطح صافی است که با یک نوردهی مناسب، تصویری سه بعدی همانند یک جسم واقعی را در فضا بوجود آورد که علیرغم غیر قابل لمس بودن ، قابل عکسبرداری می باشد. ناظران هولوگرام به طور معمول وسوسه مي شوند كه دستشان را دراز كنند تا بتوانند تصوير را لمس نمايند.


واژه hologram ریشه یونانی دارد و از كلمات هولو به معناي whole (تمام وكامل ) و gramma به معناي message (پيغام و نگاشت ) گرفته شده و به معنی "تصویر سراسری " است، که معادل فارسی آن تمام نگار مي باشد. از آنجائی که هولوگرامها با روشهای معمولی قابل کپی برداری نمی باشند، جهت جلوگیری از جعل در اسنادی از قبیل کارت اعتباری، گواهینامه هاي مختلف از جمله رانندگي و كليه اسناد و مدارك و بسته بندي محصولات کاربرد وسیعی دارند.


هولوگرام برروی بسته بندی ها موجب افزایش فروش محصولات خاص می شود. بازتابش نور در هولوگرامها بطور خاصی چشمگیر بوده و در نمایشگاههای تجاری و فروشگاهها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین برای نمایش افراطی اشیاء باارزش و حساس بکار میروند. تاريخچه هولوگرافي مدرن به سال 1947 ميلادي برمي گردد. يعني زماني كه دنیس گابور (Denis Gabor) در حال تحقيق جهت اصلاح و افزايش دقت ميكروسكوپهاي الكتروني بود


اكتشاف آقاي گابور در آن زمان بسيار اعجاب آميز بود چرا كه وي به امكانات مدرن توليد نور ليزر دسترسي نداشت. 13 سال بعد يعني از سال 1960 كه روشهاي پيشرفته توليد ليزر ابداع شد. تحقيقات جدي تري روي هولوگرافي آغاز و در سال 1971 جايزه نوبل فيزيك به خاطر فعاليتها و يافته هاي دكتر گابور در زمينه هولوگرافي به وي اعطا شد.


اين مانع در سال 1960 با اختراع ليزركه نور آن براي توليد هولوگرام بسيار ايده آل بنظر مي رسيد، از سر راه برداشته شد و در طي 10 سال تكنيكهاي هولوگرافي وكاربرد هاي آن توسعه ورشد بسيار سريعي پيدا كرد .


در سال 1962 امت لیث (Emmett Leith ) ويوريس اپاتنيكس (Juris Upatnieks ) از دانشگاه ميشيگان تحقيقات گابور را مطالعه نموده وبه دليل كنجكاوي تصميم گرفتند تكنيكهاي گاربور را با استفاده از ليزر كپي برداري نمايند. نتيجه آن اولين هولوگرام عبوري ليزري از يك جسم سه بعدي بود. (يك ترن اسباب بازي ويك پرنده) اين هولوگرام هاي عبوري تصاوير بسيار شفاف با عمق واقعي ايجاد مي نمودند اما فقط با نور ليزر تصوير حاصل قابل مشاهده بود.Smile